به دانشگاه آزاد اسلامی - واحد خورموج خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

طرح‌های دانشگاه آزاد اسلامی خورموج برای تصفیه آب و کاهش مصرف برق

طرح‌های دانشگاه آزاد اسلامی خورموج برای تصفیه آب و کاهش مصرف برق
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد خورموج با انتقاد از اعتمادنکردن به جوانان و نخبگان دانشگاهی به تشریح طرح‌های این واحد دانشگاهی برای تصفیه آب و کاهش مصرف برق پرداخت.

اشکان معصومی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی خبرگزاری آنا به مناسبت سالروز راه‌اندازی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خورموج در اوایل (سوم) مرداد 1381 اظهار کرد: «دانشگاه آزاد اسلامی واحد خورموج در این سال با 32 دانشجو در دو رشته کاردانی برق و حسابداری راه‌اندازی شد؛ با تلاش‌های صورت‌گرفته و بر اساس سیاست‌های دانشگاه آزاد اسلامی اکنون تعداد رشته‌ها به 32 رشته شامل دو رشته کارشناسی ارشد، 17 رشته کارشناسی و 13 رشته کاردانی رسیده و بیش از 1100 دانشجو در حال تحصیل در این واحد دانشگاهی هستند.»


معصومی10

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد خورموج افزود: «سال‌های گذشته تکمیل پروژه‌های عمرانی شامل ساختمان آموزشی با چهار هزار مترمربع زیربنا، تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی در دستور کار قرار داشت. به عنوان نخستین و بزرگترین دانشگاه در شهرستان دشتی، پروژه‌های برون‌دانشگاهی خوبی با همکاری استانداری به اجرا درآمد؛ علاوه بر این زمین کشاورزی دانشگاه به گلخانه تبدیل و درآمدهای غیرشهریه مناسبی نیز جذب شد.»

وی خاطرنشان کرد: «تمرکز سیاست‌های دانشگاه آزاد اسلامی واحد خورموج بر کارآفرینی است. تلاش می‌شود تا دانشجویانی تربیت شوند که بتوانند در قالب هسته‌های دانش‌بنیان کارآفرینی کنند. این واحد دانشگاهی 18 عضو هیأت علمی دارد که 15 نفر آنها در حال تبدیل به مرتبه استادیاری هستند که این ظرفیت در شهرستان دشتی بی‌نظیر است.»

عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی راه‌اندازی مدارس سما با رویکرد آموزشی و پژوهشی را یکی از اولویت‌های دانشگاه متبوعش دانست و بیان کرد: «با توجه به نزدیکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خورموج به مراکز صنعتی از جمله پارس جنوبی به دنبال اجرای پروژه‌های برون‌دانشگاهی هستیم.»

معصومی تصریح کرد: «اکنون پروژه‌ای با عنوان سیستم بازیافت آب مصرفی منزل در دستور کار واحد خورموج قرار دارد. در این طرح آب مصرف‌شده در منازل پس از تصفیه می‌تواند مورد استفاده مجدد قرار بگیرد که با توجه به مشکل کم‌آبی که در مناطق جنوبی کشور وجود دارد، می‌توان بسیاری از مشکلات آب منطقه را حل کرد. البته تلاش می‌کنیم به لحاظ فنی میزان تصفیه را تا حد آب آشامیدنی برسانیم. این طرح در مرحله تجاری‌سازی و طریق مذاکره با مسئولان شهرستان قرار دارد.»

دستگاه تصفیه آب می‌تواند آب مصرف‌شده در منازل را پس از تصفیه آماده استفاده مجدد کند

این مسئول گفت: «نمونه اولیه دستگاه تصفیه آب در دانشگاه آزاد اسلامی واحد خورموج طراحی و ساخته شده است و برای سلف‌سرویس دانشگاه نیز استفاده شده که بر اساس آزمایش‌های صورت‌گرفته روی آب خروجی، نتایج کاملاً مثبتی به دست آمده است.»

وی اظهار کرد: «دانشگاه آزاد اسلامی در دیدار با فرماندار دشتی نیز اعلام کرد که آمادگی دارد با اجرای طرح کنترل مصرف برق به حل مشکل کمبود برق در استان کمک کند. بر اساس این طرح با کمک سامانه‌های هوشمندسازی کنترل فاز مصرف‌کننده، مصرف‌کننده‌هایی که حجم مصرف‌ آنها بالا است را می‌توان کنترل کرد. برای مثال اگر مجموعه‌ای ظرفیت استفاده از مثلاً 16 کولر گازی را دارد، در صورتی که کولر گازی دیگری روشن شود این سیستم اعلام هشدار کرده و برق قطع می‌شود. در نتیجه مجموعه موردنظر باید مصرف خود را مدیریت کند.»

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد خورموج اضافه کرد: «نمونه اولیه این سامانه آماده است و دو سال پیش برای شهرستان بوشهر اجرا شد اما به دلیل اینکه در آن زمان مشکلی در تأمین برق وجود نداشت، بازاریابی و پیشرفت طرح از اولویت مسئولان خارج شد. واحد خورموج آمادگی دارد این طرح را مجدداً ارائه و اجرا کند.»

عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی با انتقاد از اعتمادنکردن به نخبگان دانشگاهی اظهار کرد: «متأسفانه اعتماد به دانشگاه‌ها و توان جوانان و نخبگان کشور وجود ندارد. می‌توان به جای قطع آب و برق و پاک کردن صورت مسأله با اعتماد به دانشگاه‌های سراسر کشور بسیاری از این مشکلات و معضلات را حل کرد.»۶ مرداد ۱۳۹۷ ۱۴:۴۰

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500